MSI-9300HT Hi-Torque Port-A-Weigh Plus CellScale™ RF Crane Scale
As of: Thursday, May 14, 2026
Save or Print to PDF
Hdimage(1) (1)
Standard Features
(Contact MSI for application consultation)
  • Crane unit with 2.4 GHz spread spectrum transceiver
  • Six-digit, 1.2 in (30 mm) LED display and annunciators
  • Top shackle (sold separately)
  • Hi-torque load train designed for use with powered rotation
Options
  • Anti-heat shielding for high-temperature applications
  • Substitute bottom swivel hook with shackle
  • Oversized top or shackle
  • Oversized bottom hooks
  • Universal direct power supply; 85 to 265 VAC, 47 to 440 Hz / 130 to 300 VDC
  • Wireless 802.11 b/g Ethernet connectivity
  • Low headroom top adaptor
  • Top shackle
  • Audible alarm
  • Custom top and bottom interfaces
  • Potential receivers: MSI-9850, 9750A, r emote RF Indicators (each sold separately)
Heavy Capacity Overhead Weighing
conditions exist between the crane hook and load.
With Advanced Wireless Communication
MSI-9300HT Hi-Torque Specifications
Accuracy:
10,000 to 70,000 lb: ± (.1% +1 d) of capacity
120,000 to 200,000 lb: ± (.2% + 1 d)
Resolution:
3,000 to 5,000 d standard (Up to 10,000 d available)
Enclosure:
NEMA Type 4, IP66, marine grade 356 alloy anodized cast aluminum
Lifting Eye, Shackle & Hook:
Shackle is optional and Crosby® fixed hook provided as standard
Design Overload:
200% Safe / 500% Ultimate
Functions:
Power, zero, net/gross, tare and programmable test/user
Display:
6 digit, 1.2 in (30 mm) LED with 14 feature annunciators and programmable brightness control
Displayable Units:
Pounds or kilograms selectable
Power:
12 Volt rechargeable battery, 115 to 230 VAC battery charger included
Operating Time:
Up to 30 hours between charging with typical use
Operating Temperature:
-4 °F to 140 °F (-20 °C to 60 °C)
Calibration:
Filtering:
LO, Medium and HI selectable
Radio Link:
FHSS at 2.4 GHz