PL9000-50 Alloy Steel, Hermetically Sealed Load Cell
As of: Thursday, May 14, 2026
Save or Print to PDF
PL9000 50
Standard Features
PL9000-50 Specifications
Output:
0.25 mV/V at 12,500 lb
Output Resistance:
350 (nominal)
Input Resistance:
350 (nominal)
Material/Finish:
Alloy steel
Temperature:
14 °F to 104 °F (-10 °C to 40 °C)
Rated Excitation:
15 VDC (5 to 10 V recommended)
Non-linearity:
±0.1% full scale
Insulation Resistance:
500 megohms at 50 VDC
Seal Type:
Hermetically sealed, IP68
Cable Length:
32 in cable
Connector Type:
Conxall, 4-pin (male)
Connection Pin Out:
A - Excitation +
B - Signal +
C - Signal -
D - Excitation -
Warranty:
One-year limited
PL9000-50 Dimensions
Parts
Part # Description
114326 Load Cell,Bending Beam PL9000-50 0.25 mV/V@12,500 LB 350 Ohm