Rice Lake RL70000 Coated Alloy Steel, Double-Ended Beam Load Cell
As of: Thursday, May 14, 2026
Save or Print to PDF
rl-RL70000-painted-load-cell
Standard Features
Approvals
NTEP Logo
LOGO FM CUS
WARNING: Cancer and Reproductive Harm California Proposition 65
RL70000 Coated Load Cell Specifications
Full Scale Output:
3.0 mV/V
Output Resistance:
5 to 10 k: 703 (± 4) ohm
20 to 150 k: 700 (± 5) ohm
200 to 250 k: 700 (± 5) ohm
Input Resistance:
5 to 10 k: 700 (± 14) ohm
20 to 150 k: 770 (± 10) ohm
200 to 250 k: 700 (± 14) ohm
Material/Finish:
Alloy steel, coated
Temperature:
Compensated range
14 °F to 104 °F (-10 °C to 40 °C)
Operating range
0 °F to 150 °F (-18 °C to 65 °C)
Seal Type:
Environmentally sealed, IP67
Safe Overload:
150% full scale
Safe Sideload:
100% full scale
Rated Excitation:
5 to 10 VDC (15 V maximum)
Combined Error:
0.02% full scale
Insulation Resistance:
5,000 megohm
Deflection at Capacity:
5,000 lb: 0.02 in
10,000 lb: 0.025 in
20,000 lb: 0.042 in
30,000 to 50,000 lb: 0.02 in
60,000 lb: 0.025 in
100,000 lb: 0.02 in
Cable Length:
30 ft
Cable Diameter:
5,000 to 20,000 lb: 0.200 in
30,000 to 250,000 lb: 0.305 in
Polyurethane jacket
Cable Color Code:
Red +Excitation
Black –Excitation
Green +Signal
White –Signal
Warranty:
Two-year limited
Approvals:
cFMus
NTEP 97-125
RL70000 Coated Load Cell Dimensions
Rated Capacity A B C D E F G H J K L
lb/in
30,000 to 50,000 10.25 5.12 1.88 2.37 0.88 8.50 1.00 1.06 3.20 2.73 1.00
Parts
Part # Description
198196 Load Cell,DEB RL70000A- 5k 5000lb 30ft 3mv/v 700 Ohm NTEP III/IIIL 10S WW FM MLC coated
198199 Load Cell,DEB RL70000C- 30k 30000lb 30ft 3mv/v 700 Ohm NTEP III/IIIL 10S WW FM MLC coated
198201 Load Cell,DEB RL70000C- 50k 50000lb 30ft 3mv/v 700 Ohm NTEP III/IIIL 10S WW FM MLC coated