Rice Lake RL70000SS Stainless Steel, Double-Ended Beam Load Cell
As of: Thursday, May 14, 2026
Save or Print to PDF
Portals 0 Products 0E0ccbfffa144f60b4a6382f64414949 Orig
Standard Features
Approvals
NTEP Logo
LOGO FM CUS
WARNING: Cancer and Reproductive Harm California Proposition 65
RL70000SS Load Cell Specifications
Full Scale Output:
3.0 mV/V
Output Resistance:
700 (± 7) ohm
Input Resistance:
700 (± 7) ohm
Material/Finish:
Stainless steel
Temperature:
Compensated range
0 °F to 150 °F (-18 °C to 65 °C)
Operating range
Seal Type:
Environmentally sealed, IP67
Safe Overload:
150% full scale
Safe Sideload:
100% full scale
Rated Excitation:
5 to 10 V DC (15 V max)
Non-repeatability:
0.02% full scale
Combined Error:
0.3% full scale
Insulation Resistance:
5,000 megohm
Deflection at Capacity:
5,000 lb: 0.02 in
10,000 lb: 0.025 in
20,000 lb: 0.042 in
30,000 to 50,000 lb: 0.02 in
60,000 lb: 0.025 in
100,000 to 150,000 lb: 0.02 in
Cable Length:
30 ft
Cable Diameter:
0.295 in
Polyurethane jacket
Cable Color Code:
Red +Excitation
Black –Excitation
Green +Signal
White –Signal
Warranty:
Two-year limited
Approvals:
cFMus
NTEP 12-050
RL70000SS Load Cell Dimensions
Rated Capacity A B C D E F G H J K L M
lb/in
40,000 to 50,000 10.25 5.12 1.88 2.37 0.88 8.50 1.00 1.06 3.20 2.73 1.00 1/2-14 NPT
100,000 11.25 5.62 1.88 2.50 0.88 9.50 1.00 1.06 3.50 3.24 1.50 1/2-14 NPT
Parts
Part # Description
30436 Load Cell,DEB RL70000SS- 50K 50,000 lb 30ft 3mV/V 700 OHM WW SST IP67
30444 Load Cell,DEB RL70000SS- 100K 100,000 lb 30ft 3mV/V 700 OHM WW SST IP67