RL2200SS Series Stainless Steel Weigh Module
As of: Wednesday, May 13, 2026
Save or Print to PDF
Hdimage(1)
Standard Features
Complete Kit Includes
  • One JB4SS NEMA Type 4X stainless steel signal trim junction box
  • 25 ft of hostile environment EL147HE SURVIVOR® load cell cable
Applications
  • Medium- to heavy-capacity tank, hopper or vessel weighing
  • Belt or roller conveyors
  • Scale platforms and screw feeders
Simple and Economical Weigh Module
RL2200SS Series Specifications
Full Scale Output:
4.0 mV/V
2.0 mV/V (2,500 lb)
Bridge Resistance:
350 ohm nominal
Material/Finish:
Stainless steel
Temperature:
Compensated:
15 °F to 115 °F (9 °C to 46 °C)
Seal Type:
Hermetically sealed, IP66/68
Safe Overload:
150% full scale
Rated Excitation:
5 to 10 VDC (20 V maximum)
Nonlinearity:
0.05% full scale
Hysteresis:
0.03% full scale
Insulation Resistance:
5,000 megohm
Cable Length:
30 ft
Cable Color Code:
Red +Excitation
Black –Excitation
White +Signal
Green –Signal
Warranty:
Two-year limited
RL2200SS Series Dimensions
Rated Capacity A B C D E F G H J K L
lb/inches
2,500 to 10,000 5.00 3.50 4.00 1.00 0.52 1.00 0.52 3.50 4.00 6.50 8.00
25,000 to 50,000 6.00 4.50 5.00 1.25 0.78 1.00 0.78 4.50 5.00 7.75 10.00
Parts
Part # Description
Single Module
76657 Mount ASSY,RL2200-2.5k 2,500lb SST mount with RL2200SS-2.5k Load Cell
45845 Mount ASSY,RL2200-5k 5000lb SST mount with RL2200SS-5k load cell
45844 Mount ASSY,RL2200-10k 10000lb SST mount with RL2200-10k load cell
45843 Mount ASSY,RL2200-25k 25000lb SST mount with RL2200SS-25k load cell
45842 Mount ASSY,RL2200-50k 50000lb SST mount with RL2200SS-50k load cell
3-Module Kit
76899 Mount Kit,RL2200-2.5k 3ea 2500lb stainless steel includes RL2200 cells and JB4SS
46478 Mount Kit,RL2200SS-5K 3EA 5000lb SST Includes RL2200S Cells And JB4SS
46479 Mount Kit,RL2200SS-10K 3EA 10000lb SST Includes RL2200S Cells And JB4SS
46480 Mount Kit,RL2200SS-25K 3EA 25000lb SST Includes RL2200S Cells And JB4SS
46481 Mount Kit,RL2200SS-50K 3EA 50000lb SST Includes RL2200S Cells And JB4SS
4-Module Kit
76900 Mount Kit,RL2200-2.5k 4ea 2500lb stainless steel includes RL2200 cells and JB4SS
46482 Mount Kit,RL2200SS-5K 4EA 5000lb SST Includes RL2200S Cells And JB4SS
46483 Mount Kit,RL2200SS-10K 4EA 10000lb SST Includes RL2200S Cells and JB4SS
46484 Mount Kit,RL2200SS-25K 4EA 25000lb SST Includes RL2200S Load Cells and JB4SS
46485 Mount Kit,RL2200SS-50K 4EA 50000lb SST Includes RL2200S Cells and JB4SS
Replacement Load Cells
76655 Load Cell,CDK RL2200SS- 2.5k 2500lb 30ft 2 mV/V 350 OHM SST HS WW
45712 Load Cell,CDK RL2200SS-5K 5000lb 30ft 4.0mV/V 350 OHM WW HS SST
45713 Load Cell,CDK RL2200SS 10K 10000lb 30ft 4.0mV/V 350 OHM HS WW SST
45714 Load Cell,CDK RL2200SS 25K 25000lb 30ft 4.0mV/V 350 OHM WW HS SST
45715 Load Cell,CDK RL2200SS 50K 50000lb 30ft 4.0mV/V 350 OHM WW HS SST