VPG® Tedea-Huntleigh® 3510-NTEP Stainless Steel, Single-ended Beam Load Cell
As of: Thursday, May 14, 2026
Save or Print to PDF
rl-VPG-Tedea-Huntleigh-3510-NTEP-load-cell
Standard Features
Approvals
NTEP Logo
LOGO FM CUS
WARNING: Cancer and Reproductive Harm California Proposition 65
3510-NTEP Load Cell Specifications
Full Scale Output:
3.0 mV/V
Output Resistance:
350 (± 3) ohm
Input Resistance:
415 (± 15) ohm
Material/Finish:
Stainless steel
Temperature:
Compensated:
14 °F to 104 °F (-10 °C to 40 °C)
Operating:
0 °F to 150 °F (-18 °C to 65 °C)
Seal Type:
Welded-seal, IP68
Safe Overload:
150% full scale
Safe Sideload:
100% full scale
Rated Excitation:
5 to 10 VDC (15 V maximum)
Combined Error:
0.02% full scale
Insulation Resistance:
1,000 megohm
Deflection at Capacity:
0.015 in
Cable Length:
16 ft
Cable Diameter:
0.220 in
Polyurethane jacket
Cable Color Code:
Blue +Excitation
Black –Excitation
White +Signal
Red –Signal
Green +Sense
Gray –Sense
Warranty:
One-year limited
Approvals:
NTEP
cFMus
3510-NTEP Load Cell Dimensions
Rated Capacity C H H1 L L1 L2 L3 L4 L5 T W
lb/in
1,000 to 4,000 0.53 1.26 0.63 5.12 0.62 1.00 3.00 1.97 0.91 1/2-20 UNF 1.26
Parts
Part # Description
36458 Load Cell,SEB 3510-1000lb 1000lb 16.4ft TH 3.0 mV/V 350 OHMS FM NTEP SST WS IP68
36459 Load Cell,SEB 3510-1.5K 1,500 lb 16.4 ft TH 3.0 mV/V 350 OHMS FM NTEP SST WS
36460 Load Cell,SEB 3510-250010 1 2,500 lb 16.4 ft TH 3.0 mV/V 350 OHMS FM NTEP SST WS IP68
36461 Load Cell,SEB 3510-400010 1 4,000 lb 16.4 ft TH 3.0 mV/V 350 OHMS FM NTEP SST WS IP68