VPG® Tedea-Huntleigh® 3510-OIML Stainless Steel, Single-ended Beam Load Cell
As of: Wednesday, May 13, 2026
Save or Print to PDF
rl-VPG-Tedea-Huntleigh-3510-OIML-load-cell
Standard Features
Approvals
OIML Logo
LOGO FM CUS
WARNING: Cancer and Reproductive Harm California Proposition 65
3510-OIML Load Cell Specifications
Full Scale Output:
2.0 mV/V
Output Resistance:
350 (± 3) ohm
Input Resistance:
380 (± 10) ohm
Material/Finish:
Stainless steel
Temperature:
Operating:
0 °F to 150 °F (-18 °C to 65 °C)
Seal Type:
Welded-seal, IP68
Safe Overload:
150% full scale
Safe Sideload:
100% full scale
Rated Excitation:
5 to 10 VDC (15 V maximum)
Combined Error:
0.02% full scale
Insulation Resistance:
2,000 megohm
Deflection at Capacity:
0.015 in
Cable Length:
5 m
Cable Diameter:
5.5 mm
Polyurethane jacket
Cable Color Code:
Blue +Excitation
Black –Excitation
White +Signal
Red –Signal
Green +Sense
Gray –Sense
Warranty:
One-year limited
Approvals:
OIML
cFMus
Ex (Available upon request)
3510-OIML Load Cell Dimensions
Rated Capacity C H H1 L L1 L2 L3 L4 L5 T W
kg/mm
500 to 2,000 13.5 32.0 16.0 130.0 15.8 25.4 76.2 50.5 23.5 M12 x 1.75
Thrd.
32.0
5,000 20.5 48.0 — 171.5 19.0 38.1 95.3 70.0 37.0 — 36.5
Parts
Part # Description
30161 Load Cell,SEB 3510-500KG 500KG 5m TH 2mV/V 350 OHM OIML C3 SST WS IP68 FM
30162 Load Cell,SEB 3510-1000KG 1000KG 5m TH 2mV/V 350 OHM OIML C3 SST WS IP68 FM
30163 Load Cell,SEB 3510-2000KG 2000KG 5m TH 2mV/V 350 OHM OIML C3 SST WS IP68 FM
30164 Load Cell,SEB 3510-5000KG 5000KG 5m TH 2mV/V 50 OHM OIML C3 SST WS IP68 FM