RL2200SS Series Stainless Steel Weigh Module
Complete Kit Includes
  • One JB4SS NEMA Type 4X stainless steel signal trim junction box
  • 25 ft of hostile environment EL147HE SURVIVOR® load cell cable
Applications
  • Medium- to heavy-capacity tank, hopper or vessel weighing
  • Belt or roller conveyors
  • Scale platforms and screw feeders
Simple and Economical Weigh Module
Full Scale Output:
4.0 mV/V
2.0 mV/V (2,500 lb)
Bridge Resistance:
350 ohm nominal
Material/Finish:
Stainless steel
Temperature:
Compensated:
15 °F to 115 °F (9 °C to 46 °C)
Seal Type:
Hermetically sealed, IP66/68
Safe Overload:
150% full scale
Rated Excitation:
5 to 10 VDC (20 V maximum)
Nonlinearity:
0.05% full scale
Hysteresis:
0.03% full scale